Date of update |
Event |
Comment |
Credits / source |
Mar 19, 2024 |
German Bundesliga Match no 9 -
Straubing -
March 16 2024
|
full results |
www.boxverband.de |
Mar 18, 2024 |
13.African Games -
Accra, Ghana - March 15-21 2024
|
day 3 (March 17) / preliminaries &
quarterfinals |
Tibor Kincses |
Mar 18, 2024 |
61.Beogradski Pobednik -
Belgrade, Serbia - March 13-17 2024
|
day 5 (March 17) / finals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 17, 2024 |
13.African Games -
Accra, Ghana - March 15-21 2024
|
day 2 (March 16) / preliminaries &
quarterfinals |
Tibor Kincses |
Mar 17, 2024 |
Czech Republic Junior National Championships -
Bruntal - March 15-17 2024
|
full results |
www.facebook.com/czechboxingcom |
Mar 17, 2024 |
Dual Matches (U-20) Italy vs
Yugoslavia - Bologna & Velletri, Italy - February 26-28 1974
|
completed results |
"Boxring" |
Mar 17, 2024 |
Dual Match Nigeria vs Bulgaria - Lagos, Nigeria - March 1974
|
full results |
"Boxring" |
Mar 17, 2024 |
Dual Match Ghana vs Bulgaria - Accra, Ghana - March 1974
|
full results |
"Boxring" |
Mar 17, 2024 |
Dual Match (U-20) Finland vs Sweden
- Kokkola, Finland - January 27 1974
|
full results |
"Boxring" |
Mar 17, 2024 |
61.Beogradski Pobednik -
Belgrade, Serbia - March 13-17 2024
|
day 4 (March 16) / semifinals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 16, 2024 |
19.Dan Pozniak Youth Cup - Vilnius,
Lithuania - March 13-16 2024
|
day 4 (March 16) / finals |
Donatas Macianskas |
Mar 16, 2024 |
Estonian Junior & Schoolboys/Schoolgirls National Championships -
Sillamae - March 1-3 2024
|
full results |
www.sport24.ee |
Mar 16, 2024 |
Ukrainian
Junior National Championships - Khmelnytskyi
- April 3-9 2023
|
full results (in
Ukrainian) |
https://fbu.in.ua |
Mar 16, 2024 |
Ukrainian U-22 National Championships
- Kolodenka - October 11-16 2022
|
full results (in
Ukrainian) |
https://fbu.in.ua |
Mar 16, 2024 |
61.Beogradski Pobednik -
Belgrade, Serbia - March 13-17 2024
|
day 3 (March 15) / quarterfinals &
semifinals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 16, 2024 |
13.African Games -
Accra, Ghana - March 15-21 2024
|
day 1 (March 15) / preliminaries |
www.accra2023ag.com |
Mar 15, 2024 |
19.Dan Pozniak Youth Cup - Vilnius,
Lithuania - March 13-16 2024
|
day 3 (March 15) / semifinals |
Donatas Macianskas |
Mar 15, 2025 |
60.Playa Giron Tournament (Cuban National Championships) - Sancti Spiritus -
January 9-14 2024
|
full results |
Radosław Bisialski |
Mar 15, 2024 |
59.Cuban School National Games - Santiago
de Cuba - July 10-14 2023
|
full results |
Radosław Bisialski |
Mar 15, 2024 |
61.Beogradski Pobednik -
Belgrade, Serbia - March 13-17 2024
|
day 2 (March 14) / quarterfinals &
semifinals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 15, 2024 |
Bulgarian Junior Team National Championships (round 1) -
Botevgrad - March 6-11 2024
|
full results (in Bulgarian) |
http://www.bgboxing.org |
Mar 14, 2024 |
Youth Dual Match Bangladesh vs
Bhutan - Savar, Bangladesh - February 25 2024
|
full results |
Tibor Kincses |
Mar 14, 2024 |
19.Dan Pozniak Youth Cup - Vilnius,
Lithuania - March 13-16 2024
|
day 2 (March 14) / quarterfinals &
semifinals |
Donatas Macianskas |
Mar 14, 2024 |
61.Beogradski Pobednik -
Belgrade, Serbia - March 13-17 2024
|
day 1 (March 13) / preliminaries &
quarterfinals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 13, 2024 |
19.Dan Pozniak Youth Cup - Vilnius,
Lithuania - March 13-16 2024
|
day 1 (March 13) / preliminaries &
quarterfinals |
Donatas Macianskas |
Mar 13, 2024 |
Ukrainian National Elite Championships
- Lvov - November 20-26 2023
|
full results (in
Ukrainian) |
https://fbu.in.ua |
Mar 13, 2024 |
Ukrainian Youth National Championships -
Boyani - November 6-12 2023
|
full results (in
Ukrainian) |
https://fbu.in.ua |
Mar 13, 2024 |
Ukrainian Youth National Championships -
Lvov - December 13-18 2022
|
full results (in
Ukrainian) |
https://fbu.in.ua |
Mar 13, 2024 |
Ukrainian National Elite Championships
- Yablunitsa - November 29-December 4 2022
|
full results (in
Ukrainian) |
https://fbu.in.ua |
Mar 12, 2024 |
Andrey Eskin Youth Tournament - Aktobe,
Kazakhstan - February 20-25 2024
|
final sheets |
Tibor Kincses |
Mar 12, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 9/evening session (March 11) / quota places bouts |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 11, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 9/afternoon session (March 11) / quota places bouts |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 11, 2024 |
5.Riga Ladies Cup - Riga,
Latvia - March 8-10 2024
|
full results |
Tibor Kincses |
Mar 11, 2024 |
Moldavian Youth National Championships - Balti -
February 20-23 2024
|
full results |
https://boxing.md |
Mar 11, 2024 |
Ermakhan Ibragimov Prizes Youth Girls
Tournament - Almaty, Kazakhstan - February 20-24 2024
|
final sheets |
Tibor Kincses |
Mar 11, 2024 |
Ermakhan Ibragimov Prizes Junior Girls
Tournament - Almaty, Kazakhstan - February 20-24 2024
|
final sheets |
Tibor Kincses |
Mar 11, 2024 |
1.Bolat Temirov Memorial - Atyrau,
Kazakhstan - March 1-5 2024
|
final sheets |
Tibor Kincses |
Mar 11, 2024 |
French Youth & Junior & Novice National Championships -
Parc d'Ohlain - February 3-18 2024
|
full results |
www.ffboxe.com |
Mar 11, 2024 |
Estonian Elite & Youth National Championships -
Maardu - February 2-4 2024
|
full results |
www.sport24.ee |
Mar 11, 2024 |
TUL
Youth & Junior Tournament - Espoo, Finland - March 8-10 2024
|
full results |
www.boxingfi.com/foorumi |
Mar 11, 2024 |
Norwegian Elite
& Youth National Championships - Lund - March 8-10 2024
|
full results |
https://boksing.no/ |
Mar 11, 2024 |
33.Adriatic Pearl (Youth World Cup) - Budva,
Montenegro - March 5-10 2024
|
day 6 (March 10) / finals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 10, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 8/evening session (March 10) /
male preliminaries 1/8 & female quarterfinals |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 10, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 8/afternoon session (March 10) /
preliminaries 1/8 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 10, 2024 |
Russian Northwest
District Men Junior Championships - Cherepovets - February 28- March 2 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Northwest
District Women Junior Championships - Cherepovets - February 28-March 1 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Ural
District Women U-22/Underage & Men U-22/Youth Championships - Novy Urengoy -
February 26-March 1 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Denis Lebedev Junior Tournament - Buturlinovka,
Russia -
February 27-March 2 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
International Youth Tournament -
Komsomolsk-na-Amure, Russia - February 19-24 2024
|
full results |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
34.Yuriy Kapitonov & Vladimir Kuzin &
Alexandr Shchederkin Memorial
- Lyubertsy, Russia - February 13-17 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian North
Caucasus District Men Youth & U-22 Championships - Suvorovskaya - February
13-17 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian North
Caucasus District Women Elite Championships - Suvorovskaya - February 15-16 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian North
Caucasus District Women Underage Championships - Suvorovskaya - February 14-16
2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Siberian District Junior Championships -
Biysk - February 20-24 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Alexandr Bakhtin Prizes Tournament - Chita,
Russia - February 20-24 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Far East
District Men U-22 Championships - Ulan-Ude - February 13-16 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Far East
District Women U-22 Championships - Ulan-Ude - February 13-16 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Far East
District Women Junior Championships - Ulan-Ude - February 13-17 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Far East
District Women Youth Championships - Ulan-Ude - February 14-16 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Far East
District Schoolgirls Championships - Ulan-Ude - February 14-16 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
Russian Far East
District Women Elite Championships - Ulan-Ude - February 15 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Mar 10, 2024 |
33.Adriatic Pearl (Youth World Cup) - Budva,
Montenegro - March 5-10 2024
|
day 5 (March 9) / semifinals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 10, 2024 |
2.International Junior Tournament - Schwerin, GDR -
April 28-May 1 1974
|
full results |
"Boxring" |
Mar 09, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 7/evening session (March 9) /
preliminaries 1/8 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 09, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 7/afternoon session (March 9) /
preliminaries 1/8 & female 60kg quota places bouts |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 09, 2024 |
33.Adriatic Pearl (Youth World Cup) - Budva,
Montenegro - March 5-10 2024
|
day 4 (March 8) / quarterfinals &
semifinals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 09, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 6/evening session (March 8) /
preliminaries 1/16 & female 57kg preliminaries 1/8 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 08, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 6/afternoon session (March 8) /
preliminaries 1/16 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 08, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 6/morning session (March 8) /
preliminaries 1/16 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 08, 2024 |
Kyrgyz Junior National Championships - Tokmok -
March 2-6 2024
|
full results (in Russian) |
Tibor Kincses & Aynura Sydykova |
Mar 08, 2024 |
24.GDR Junior National Championships - Lobenstein & Neustadt/Orla & Gera - March 28-31 1974
|
semifinals & finals |
"Boxring" |
Mar 08, 2024 |
14.GDR Cadet National Championships -
Guben - March 21-24 1974
|
finals |
"Boxring" |
Mar 08, 2024 |
33.Adriatic Pearl (Youth World Cup) - Budva,
Montenegro - March 5-10 2024
|
day 3 (March 7) / quarterfinals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 07, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 5/evening session (March 7) /
preliminaries 1/16 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 07, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 5/afternoon session (March 7) /
preliminaries 1/16 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 07, 2024 |
Belarus U-22 National Championships -
Gomel - February 20-24 2024
|
medal winners |
https://boxingbelarus.org |
Mar 07, 2024 |
Syrian National Elite Championships - Damascus -
January 21-25 2024
|
medal winners |
Tibor Kincses |
Mar 07, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 5/morning session (March 7) /
preliminaries 1/16 & female 60kg quarterfinals |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 07, 2024 |
33.Adriatic Pearl (Youth World Cup) - Budva,
Montenegro - March 5-10 2024
|
day 2 (March 6) / preliminaries &
quarterfinals |
Tibor Kincses & Mojas Stijepovic |
Mar 06, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 4/evening session (March 6) /
male 51kg prel. 1/16; 92kg prel. 1/32; +92kg prel. 1/16 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 06, 2024 |
33.Adriatic Pearl (Youth World Cup) - Budva,
Montenegro - March 5-10 2024
|
day 1 (March 5) / preliminaries |
https://eubcboxing.org |
Mar 06, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 4/afternoon session (March 6) /
male 51kg prel. 1/16; 92kg prel. 1/32; +92kg prel. 1/16 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 06, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 4/morning session (March 6) /
female 60kg prel. 1/8; 66kg prel. 1/32; 75kg prel. 1/16 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 05, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 3/evening session (March 5) / preliminaries 1/32 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 05, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 3/afternoon session (March 5) / preliminaries 1/32 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 05, 2024 |
Soviet
Union U-20 National Championships - Tomsk - March 1-6 1974
|
finals |
"Boxring" & "Sovetsky
Sport" |
Mar 05, 2024 |
1.Bolat Temirov Memorial - Atyrau,
Kazakhstan - March 1-5 2024
|
day 4 (March 4) / semifinals |
Tibor Kincses |
Mar 05, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 3/morning session (March 5) / preliminaries 1/32
& female 60kg preliminaries 1/16 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 04, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 2/evening session (March 4) / preliminaries 1/32 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 04, 2024 |
1.Bolat Temirov Memorial - Atyrau,
Kazakhstan - March 1-5 2024
|
day 1-3 (March 1-3) / preliminaries &
quarterfinals |
Tibor Kincses |
Mar 04, 2024 |
Uzbek Schoolboys National Championships -
Andizhan - February 25-March 1 2024
|
final sheets |
Tibor Kincses |
Mar 04, 2024 |
German Bundesliga Match no 8 -
Hamm - March 2 2024
|
full results |
www.boxverband.de |
Mar 04, 2024 |
German Bundesliga Match no 7 - Schwerin -
March 2 2024
|
full results |
www.boxverband.de |
Mar 04, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 2/morning session (March 4) / preliminaries 1/32 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 04, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 1/evening session (March
3) / preliminaries 1/32 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 03, 2024 |
Danish Zealand
Region Championships - Helsingor - March 1-3 2024
|
day 3 (March 3) / finals |
www.dabu.dk |
Mar 03, 2024 |
1.World Olympic
Qualifier - Busto Arsizio, Italy - March 3-11 2024
|
day 1/afternoon session (March
3) / male 71kg prel 1/64; male 51kg & +92kg prel 1/32 |
https://boxing.athlete365.org |
Mar 03, 2024 |
Danish Zealand
Region Championships - Helsingor - March 1-3 2024
|
day 2 (March 2) |
www.dabu.dk |
Mar 02, 2024 |
26.GDR National Championships - Frankfurt
(Oder) & other cities - February 20-24 1974
|
full results |
"Boxring" |
Mar 01, 2024 |
Danish Zealand
Region Championships - Helsingor - March 1-3 2024
|
day 1 (March 1) |
www.dabu.dk |
Feb 29, 2024 |
Canberra International Challenge -
Canberra, Australia - January 26 2024
|
full results |
Santiago Nieva |
Feb 28, 2024 |
Croatian Women Underage & Men
Youth National Championships - Kutina - February 22-25 2024
|
full results |
http://www.boks-savez.hr |
Feb 28, 2024 |
20.Croatian Women Elite National Championships -
Zagreb - January 26-28 2024
|
full results |
Tibor Kincses; http://www.boks-savez.hr |
Feb 28, 2024 |
34.Croatian Men Elite National Championships -
Zagreb - January 25-28 2024
|
full results |
Tibor Kincses; http://www.boks-savez.hr |
Feb 27, 2024 |
Dual Match Poland vs Azerbaijan -
Lublin, Poland - February 25 2024
|
full results |
https://pzb.com.pl |
Feb 27, 2024 |
German Bundesliga Match no 6 -
Straubing - February 24 2024
|
full results |
www.boxverband.de |
Feb 26, 2024 |
Bulgarian Men Youth Team
National Championships (round 1) - Pleven - February 20-25 2024
|
full results (in Bulgarian) |
http://www.bgboxing.org |
Feb 25, 2024 |
Junior Dual Matches Poland vs GDR - Kalisz
& Bydgoszcz, Poland - February 17-19 1974
|
added some details & corrections |
"Boks" & "Boxring" |
Feb 25, 2024 |
Dual
Matches Romania vs GDR - Bucharest & Galati, Romania - March 8-10 1974
|
added some details & corrections |
"Boxring" &
"Sportul" |
Feb 25, 2024 |
Dual Matches Czechoslovakia vs FRG -
Prague & Usti nad Labem, Czechoslovakia - February 10-12 1974
|
corrected results |
"Ceskoslovensky Sport" &
"Pruboj" & "Boxring" |
Feb 25, 2024 |
Dual Match Ruda Hvezda Usti vs Traktor Schwerin - Usti nad Labem, Czechoslovakia - January 20 1974
|
full results |
"Boxring" |
Feb 25, 2024 |
Czechoslovak National Championships -
Kosice - April 18-20 1973
|
incomplete results |
"Ceskoslovensky Sport" &
"Sport" & "Zemědělské Noviny" |
Feb 25, 2024 |
Czech & Moravian Championships -
Sokolov - March 30-April 1 1973
|
finals |
"Nova Svoboda" |
Feb 24, 2024 |
Kenyan National
Intermediate Championships - Kajiado - February 22-24 2024
|
full results |
www.facebook.com/ndondikenya |
Feb 24, 2024 |
Italian National Championships - San
Benedetto del Tronto - December 1973
|
semifinals & finals |
"Boxring" |
Feb 24, 2024 |
Czechoslovak Junior National Championships -
Malacky - November 30-December 2 1973
|
finals & bronze medal winners |
"Sport" |
Feb 24, 2024 |
Youth
& Junior Dual Matches Norway vs Sweden - Oslo, Norway - February 17-18 2024
|
full results |
https://swebox.se |
Feb 24, 2024 |
Dual
Match Sweden vs Scotland - Uppsala, Sweden - February 10 2024
|
full results |
www.boxinghost.se |
Feb 24, 2024 |
Bulgarian Women U-18 Team
National Championships (round 1) - Pleven - February 20-23 2024
|
full results (in Bulgarian) |
http://www.bgboxing.org |
Feb 23, 2024 |
Puerto Rican National Championships - Catano - December
13-16 2023
|
finals |
www.noticel.com/deportes/boxeo |
Feb 23, 2024 |
Kenyan National Novice Championships -
Nairobi - February 1-3 2024
|
full results |
www.facebook.com/ndondikenya |
Feb 23, 2024 |
Russian
Siberian
District Women U-22 & Youth & Junior & Schoolgirls Championships -
Kemerovo - February 6-10 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Feb 23, 2024 |
Artem Lavrov Memorial - Krasnodar, Russia - January
30-February 3 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Feb 23, 2024 |
Kenyan Boxing League (round
5) - Kisumu - December 14-16 2023
|
full results |
www.facebook.com/ndondikenya |
Feb 23, 2024 |
Kenyan Youth & Junior National
Championships - Nairobi - December 6-9 2023
|
winners only |
www.facebook.com/ndondikenya |
Feb 23, 2024 |
Belarus Youth National Championships -
Gomel - February 6-10 2024
|
full results (in Russian) |
Belarusian Boxing Federation |
Feb 22, 2024 |
Bulgarian Women Elite Team
National Championships (round 1) - Pleven - February 20-22 2024
|
full results (in Bulgarian) |
http://www.bgboxing.org |
Feb 22, 2024 |
Bulgarian Women U-15 Team
National Championships (round 1) - Pleven - February 20-22 2024
|
full results (in Bulgarian) |
http://www.bgboxing.org |
Feb 22, 2024 |
Dual Matches (U-20) Italy vs
Czechoslovakia - Ferrara & L'Aquila, Italy - October 1973
|
full results |
"Sport" & "Boxring"
many contrary results |
Feb 22, 2024 |
22.Colombian National Games -
Pereira - November 11-18 2023
|
full results |
Tibor Kincses; www.juegosnacionales.gov.co |
Feb 21, 2024 |
24.Arnold Knisis
Memorial - Riga, Soviet Union - December 12-16 1973
|
finals |
"Sports" |
Feb 21, 2024 |
Dual Match Thailand vs West Berlin -
Bangkok, Thailand - December? 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 21, 2024 |
Dual Match Bombay vs West Berlin - Bombay, India - December? 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 21, 2024 |
Dual Match West Berlin
vs Kazakhstan SR - West Berlin, FRG - November? 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 21, 2024 |
Dual Matches Finland vs
Lithuanian SR - Helsinki, Finland - November 9-11 1973
|
full results |
"Boxring" &
"Helsingin Sanomat" |
Feb 20, 2024 |
Olympic Dreamer Tournament -
Sarajevo, Bosnia & Herzegovina - February 14-17 2024
|
day 3 (February 17) / finals |
Tibor Kincses |
Feb 20, 2024 |
German Bundesliga Match no 5
- Chemnitz - February 17 2024
|
full results |
www.boxverband.de |
Feb 20, 2024 |
German Bundesliga Match no 4
- Schwerin - February 17 2024
|
full results |
www.boxverband.de |
Feb 19, 2024 |
Dracula Open Youth & Junior
Tournament - Ploiesti, Romania - February 12-18 2024
|
day 7 (February 18) / male finals |
https://eubcboxing.org |
Feb 19, 2024 |
54.Swedish National Championships - Stockholm - February 18-20
1973
|
full results |
www.mrboxhist.se |
Feb 18, 2024 |
Dracula Open Youth & Junior
Tournament - Ploiesti, Romania - February 12-18 2024
|
day 6 (February 17) / female finals |
https://eubcboxing.org |
Feb 18, 2024 |
Dracula Open Youth & Junior
Tournament - Ploiesti, Romania - February 12-18 2024
|
day 5 (February 16) / youth semifinals missed
male afternoon session |
https://eubcboxing.org |
Feb 18, 2024 |
4.International Tournament - Leningrad, Soviet Union - December 11-16 1973
|
almost full results |
"Sovetsky Sport" & "Boxring" |
Feb 18, 2024 |
Dual Match Finland vs Uzbekistan - Helsinki, Finland - October 22? 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 18, 2024 |
1.Magomed-Salam Umakhanov Memorial - Makhachkala, Russia - May 14-18 1997
|
finalists only |
Vladimir Nigmatulin; "Gong" |
Feb 18, 2024 |
7.Oleg Primakov & Alexandr
Vasin Memorial - Chelyabinsk, Russia - October 1996
|
winners only |
Vladimir Nigmatulin; "Gong" |
Feb 17, 2024 |
Dual Match Bulgaria vs Nigeria - Sofia, Bulgaria -
October 27 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 17, 2024 |
Olympic Dreamer Tournament -
Sarajevo, Bosnia & Herzegovina - February 14-17 2024
|
day 2 (February 15) / semifinals |
https://eubcboxing.org |
Feb 17, 2024 |
Olympic Dreamer Tournament -
Sarajevo, Bosnia & Herzegovina - February 14-17 2024
|
day 1 (February 14) / quarterfinals |
https://eubcboxing.org |
Feb 16, 2024 |
Dracula Open Youth & Junior
Tournament - Ploiesti, Romania - February 12-18 2024
|
day 4 (February 15) / male youth quarterfinals missed
junior semifinals |
https://eubcboxing.org |
Feb 16, 2024 |
GDR Oberliga Final Tournament - Gera - December 22-23 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 15, 2024 |
Dracula Open Youth & Junior
Tournament - Ploiesti, Romania - February 12-18 2024
|
day 3 (February 14) / quarterfinals missed
session 5 male juniors |
https://eubcboxing.org |
Feb 14, 2024 |
Dracula Open Youth & Junior
Tournament - Ploiesti, Romania - February 12-18 2024
|
day 2 (February 13) / quarterfinals missed
male juniors |
https://eubcboxing.org |
Feb 14, 2024 |
Dual Match Dinamo vs Gwardia - Bucharest, Romania - May 6 1973
|
full results |
"Sportul" |
Feb 13, 2024 |
Dual Match Venezuela vs USA - Caracas, Venezuela - June 9 1973
|
full results |
"The Cincinnati Enquirer" &
"Daily News" |
Feb 13, 2024 |
Dracula Open Youth & Junior
Tournament - Ploiesti, Romania - February 12-18 2024
|
day 1 (February 12) / preliminaries &
quarterfinals |
Tibor Kincses |
Feb 12, 2024 |
88.Mexican Elite National Championships - Mexico City -
January 15-20 2024 (for 2023)
|
full results |
Tibor Kincses & Oscar Contreras |
Feb 12, 2024 |
Dual Match Ghana vs FRG - Accra, Ghana - December 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 12, 2024 |
Dual Match Ivory Coast vs FRG - Abidjan, Ivory Coast - December 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 12, 2024 |
Dual Match Nigeria vs FRG - Lagos, Nigeria - December 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 11, 2024 |
75.Strandja Memorial - Sofia,
Bulgaria - February 4-11 2024
|
day 8 (February 11) / finals |
www.bgboxing.org |
Feb 11, 2024 |
English Youth National Championships -
Rotherham -
February 9-11 2024
|
day 3 (February 11) / finals |
www.englandboxing.org |
Feb 11, 2024 |
Myanmar National Championships - Nay Pyi Taw -
February 4-8 2024
|
semifinals & finals |
Tibor Kincses & Aung Ko Ko |
Feb 11, 2024 |
TUL
Tournament - Lahti, Finland - February 9-11 2024
|
day 3 (February 11) / finals |
www.nyrkkeilyliitto.com |
Feb 11, 2024 |
English Youth National Championships -
Rotherham -
February 9-11 2024
|
day 2 (February 10) / semifinals |
www.englandboxing.org |
Feb 11, 2024 |
TUL
Tournament - Lahti, Finland - February 9-11 2024
|
day 1-2 (February 9-10) |
www.nyrkkeilyliitto.com |
Feb 11, 2024 |
Lithuanian Youth National Championships -
Panavezys
- February 7-10 2024
|
day 4 (February 10) / finals |
Donatas Macianskas |
Feb 10, 2024 |
75.Strandja Memorial - Sofia,
Bulgaria - February 4-11 2024
|
day 7 (February 10) / semifinals |
www.bgboxing.org |
Feb 10, 2024 |
Nikolay Semizorov U-22 Memorial - Togliatti,
Russia -
January 22-27 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Feb 10, 2024 |
Moscow Women U-22 & Youth & Junior
& Schoolgirls & Men Junior Championships - Moscow - February 5-9 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Feb 10, 2024 |
English Youth National Championships -
Rotherham -
February 9-11 2024
|
day 1 (February 9) / quarterfinals |
www.englandboxing.org |
Feb 10, 2024 |
Dual Matches (U-20) GDR vs Romania -
Aschersleben & Goelzau, GDR - December 14-16 1973
|
corrected & completed results |
"Boxring" |
Feb 10, 2024 |
Lithuanian Youth National Championships -
Panavezys
- February 7-10 2024
|
day 3 (February 9) / semifinals |
Donatas Macianskas |
Feb 10, 2024 |
1.Gazeta
Pomorska (U-20) Tournament - Bydgoszcz, Poland - November 16-18 1973
|
incomplete results |
"Przegląd
Sportowy" & "Boxring" |
Feb 10, 2024 |
Dual Matches FRG vs England
- Hemsbach & Pforzheim, FRG - November 21-23 1973
|
added results from
Pforzheim |
"Boxring" |
Feb 10, 2024 |
FRG 1.Bundesliga Finals - West
Berlin & Velbert - December? 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 09, 2024 |
75.Strandja Memorial - Sofia,
Bulgaria - February 4-11 2024
|
day 6 (February 9) / quarterfinals |
www.bgboxing.org |
Feb 09, 2024 |
Dual Match Finland vs Nordic Team - Helsinki, Finland - October 6 1973
|
full results |
"Boxring" &
"Helsingin Sanomat" & "Arbeiderbladet" |
Feb 09, 2024 |
39.Soviet Union National Championships - Vilnius - November 18-25 1973
|
full results |
"Boxring" &
"Sovetsky Sport" |
Feb 09, 2024 |
Lithuanian Youth National Championships -
Panavezys
- February 7-10 2024
|
day 2 (February 8) / quarterfinals |
Donatas Macianskas |
Feb 09, 2024 |
Lithuanian Youth National Championships -
Panavezys
- February 7-10 2024
|
day 1 (February 7) / preliminaries &
quarterfinals |
Donatas Macianskas |
Feb 09, 2024 |
16.Hungarian
National Championships - Budapest - March 12-24 1939
|
full results |
Janos Erdei; "Nemzeti Sport"
& "Sporthirlap" |
Feb 09, 2024 |
Russian
National Cup - Samara - January 16-20 2024
|
full results (in Russian) |
https://rusboxing.ru |
Feb 09, 2024 |
27.Valeriy Popenchenko Memorial - Magadan, Russia - May 6-9 1997
|
winners only |
Vladimir Nigmatulin; "Gong" |
Feb 08, 2024 |
75.Strandja Memorial - Sofia,
Bulgaria - February 4-11 2024
|
day 5 (February 8) / quarterfinals |
www.bgboxing.org |
Feb 08, 2024 |
Jutland
Region Championships - Horsens, Denmark - February 2-4 2024
|
full results |
www.dabu.dk |
Feb 07, 2024 |
75.Strandja Memorial - Sofia,
Bulgaria - February 4-11 2024
|
day 4 (February 7) / male preliminaries |
Tibor Kincses |
Feb 06, 2024 |
75.Strandja Memorial - Sofia,
Bulgaria - February 4-11 2024
|
day 3 (February 6) / male preliminaries
& 48kg quarterfinal |
www.bgboxing.org |
Feb 06, 2024 |
41.Brampton Cup - Brampton,
Canada - February 1-4 2024
|
full results |
https://boxingontario.com |
Feb 05, 2024 |
75.Strandja Memorial - Sofia,
Bulgaria - February 4-11 2024
|
day 2 (February 5) / female preliminaries |
www.bgboxing.org |
Feb 05, 2024 |
German Bundesliga Match no 3 -
Hamm - February 3 2024
|
full results |
www.boxverband.de |
Feb 05, 2024 |
Istvan Enekes Youth Memorial - Budapest,
Hungary - February 1-3 2024
|
full results |
Tibor Kincses & Zoltan Sinko |
Feb 04, 2024 |
75.Strandja Memorial - Sofia,
Bulgaria - February 4-11 2024
|
day 1 (February 4) / male preliminaries |
www.bgboxing.org |
Feb 04, 2024 |
14.Golden Girl Box Cup - Boras,
Sweden - February 2-4 2024
|
day 3 (February 4) / finals |
www.boxinghost.se |
Feb 04, 2024 |
Dual Match Constanta vs
Berlin - Constanta & Mangalia, Romania - September 1-2 1973
|
full results |
"Boxring" |
Feb 04, 2024 |
38.Box-Am Tournament - La Nucia,
Spain - January 30-February 3 2024
|
day 5 (February 3) / finals |
Tibor Kincses |
Feb 04, 2024 |
Russian Dinamo Society Open
Championships - Naberezhnye Chelny - February 18-22 1997
|
winners only |
Vladimir Nigmatulin; "Gong" |
Feb 04, 2024 |
42.Golden Glove of Vistula -
Krakow, Poland - December 14-16 2023
|
full results |
www.pzb.com.pl |
Feb 03, 2024 |
14.Golden Girl Box Cup - Boras,
Sweden - February 2-4 2024
|
day 2 (February 3) / semifinals &
finals |
www.boxinghost.se |
Feb 03, 2024 |
17.Gee-Bee Tournament - Helsinki, Finland - April
2-5 1998
|
completed results |
Santiago Nieva; "Helsingin
Sanomat" |
Feb 02, 2024 |
14.Golden Girl Box Cup - Boras,
Sweden - February 2-4 2024
|
day 1 (February 2) / quarterfinals |
www.boxinghost.se |
Feb 02, 2024 |
38.Box-Am Tournament - La Nucia,
Spain - January 30-February 3 2024
|
day 4 (February 2) / semifinals |
www.feboxeo.es |
Feb 02, 2024 |
7.Yuriy
Kapitonov Junior Memorial - Lyubertsy, Russia - February 3-9 1997
|
finals (no scores) |
Vladimir Nigmatulin; "Gong" |
Feb 01, 2024 |
38.Box-Am Tournament - La Nucia,
Spain - January 30-February 3 2024
|
day 3 (February 1) / quarterfinals |
www.feboxeo.es |
Feb 01, 2024 |
South
Netherlands Open Championships - Breda & Heerlen - January 20-28 2024
|
day 4 (January 28) in Heerlen |
Jeremie Besson |
Feb 01, 2024 |
South
Netherlands Open Championships - Breda & Heerlen - January 20-28 2024
|
day 3 (January 27) in Heerlen |
Jeremie Besson |